ADÜ Menü
ADü LOGİN

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan Engelli Dostu Kütüphanesi

 E-Dergi Veri Tabanları

Abone Olduğumuz Veri Tabanı içindeki dergileri alfabetik olarak görebilir ve dergi adına göre sorgulama yapabilirsiniz.

Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim

 

Dünyanın en kapsamlı çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.indekslenen 17,900’e yakın dergi, 11,900’den fazla tam metin dergi,8,700’e yakın hakemli dergi, 5,300’den fazla Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif tam metin dergi bulunmaktadır. 1887’ye kadar uzanan arşiv kapsamı mevcuttur.

Erişim  Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim   Kurumsal Kimlikle Erişim

Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır. Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır. Annual Reviews Stanford'daki bilim insanları tarafından 1932 yılında kurulmuştur.

                Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.

Dergi etki faktörleri için https://www.annualreviews.org/about/impact-factors adresine bakabilirsiniz. Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer faydalı konulardaki eposta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve parola oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir

 

Erişim  Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim   Kurumsal Kimlikle Erişim

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makaleyi barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  

Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

2007-2009 yılları arasında yayınlanmış olan British Medical Journals'a ait 27  dergiyi kapsamaktadır. Lisans Anlaşmasının geçerli olduğu 20 Nisan 2007-19 Nisan 2009 tarihleri arasındaki sayılara erişim mümkündür.

Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim

İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.

Kampüs İçi Erişim Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır. Business Source veri tabanları; Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Kapsadığı konulardan bazıları: Bankacılık, çalışma ekonomisi, ekonometri, ekonomi, finans, iktisadi gelişme, iktisat, iktisat politikası, iktisat teorisi, iş ve işletme yönetimi, mali iktisat, maliye teorisi, muhasebe, pazarlama, uluslararası iktisat, üretim yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, yönetim ve organizasyon, v.b.Bünyesinde 800'den fazla kitap ve monograf, 2750'den fazla hakemli dergi, 5260'dan fazla SWOT analizi, 2500'den fazla ticari ve popüler dergi, 1.150.000 fazla şirket bilgisi vb. bulundurmaktadır.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

“Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar. 5,000’e yakın tam metin dergi, 50’den fazla gazete ve haber bülteni, 260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi, 1965’e kadar uzanan arşiv sayıları bulunur.

Kampüs İçi Erişim Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Tarım, uygulamalı yaşam bilimleri, ormancılık, insan beslenmesi, veterinerlik, tıp ve çevre konularından oluşan veri tabanıdır. Tarım ve uygulamalı yaşam bilimlerinde en yüksek sayıdaki süreli yayın koleksiyonu kapsayıp, 1910 yılından günümüze zengin bilgi içeriğine sahiptir.1973’den günümüze 9 milyonun üzerinde özet bilgi sunan bibliyografik bir veritabanıdır.130,000’in üzerinde tam metin kayıt içerir. Yılda 10,000 yeni kayıt eklenmektedir.Yıllık olarak eklenen 7.000 derginin yanında kitaplar, kitap bölümleri, gri yayınlar, konferans bildirilerini de içerir.736 Tam metin dergi içermektedir.

Bibliyografik

Kampüs İçi Erişim   Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar. İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.

Kampüs İçi Erişim Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Tıp uzmanlarının bilgiyi ve cevapları nasıl aradıklarını anlamak icin tasarlanmıs ilk akıllı klinik bilgi motorudur.

Clinical Key kapsamında, Elsevier’in tum tıbbi ve cerrahi icerigi : 987 e kitap, 695 dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi mudahale videosu –  uygulama rehberleri, hastaları egitici brosurler ve MEDLINE’ın tamamı yer almaktadır.

PDF dokuman indirebilme ve cikti alma  seceneklerinin kullanilabilinmesi icin sadece bir kez  sayfanın sağ-üst kösesinde bulunan ''Register'' ikonuna tiklayıp kayit yapılması gerekmektedir.

Kurum dışından erişim ve Mobil Aplikasyon bilgileri için tıklayınız

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim

TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunar. Dergiparkta 2190 dergi, 466.673 makale kayıtlıdır.

ERİŞİM

Çeşitli alanlarda etki faktörü yüksek 7000 dergi ve 600.000 makalenin bulundugu  önemli bir acık erişim paltformudur.

Tam metin.

 

Kampüs İçi Erişim  Kampüs Dışı  Erişim

Hekimler tarafından hekimler için hazırlanan DynaMed ile hasta başında ortaya çıkan klinik sorulara hızlı, kanıta dayalı ve uygulanabilir cevaplar verilir. En önemli 500 tıp ve sağlık bilimleri dergisi editörler tarafından her gün incelenir, en güncel kanıta dayalı bilgi ile hastalıklara ve ilaçlara dair özetler hazırlanır, hazır ve güvenilir bilgi olarak sunulur. Değerlendirme ve Tavsiyeler, Teşhis, Tedavi ve daha birçok kategori içeren özetlerde randomize kontrollü çalışma (RKÇ) bilgileri, kanıt derecesine bağlı olarak GRADE’e göre hazırlanmış güçlü ve zayıf tavsiyeler, hastalara sunalabilecek alternatif ilaçlar ve referans alınan rehberler yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim Tanıtım Videosu DynaMed Mobil Uygulama(Yükleme ve Yetkilendirme)  Kurumsal Kimlikle Erişim

1)  Academic Search Ultimate (Tüm Disiplinler için): Dünyanın en kapsamlı çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.indekslenen 17,900’e yakın dergi, 11,900’den fazla tam metin dergi,8,700’e yakın hakemli dergi, 5,300’den fazla Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif tam metin dergi bulunmaktadır. 1887’ye kadar uzanan arşiv kapsamı mevcuttur.

2) Applied Science & Business Periodicals Retrospective :1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

3) Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983: Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makaleyi barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  

4) Art Index Retrospective: Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

5) Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982: İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.

6) Business Source Ultimate (İktisadi ve İdari Bilimler için)İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır. Business Source veri tabanları; Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Kapsadığı konulardan bazıları: Bankacılık, çalışma ekonomisi, ekonometri, ekonomi, finans, iktisadi gelişme, iktisat, iktisat politikası, iktisat teorisi, iş ve işletme yönetimi, mali iktisat, maliye teorisi, muhasebe, pazarlama, uluslararası iktisat, üretim yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, yönetim ve organizasyon, v.b.Bünyesinde 800'den fazla kitap ve monograf, 2750'den fazla hakemli dergi, 5260'dan fazla SWOT analizi, 2500'den fazla ticari ve popüler dergi, 1.150.000 fazla şirket bilgisi vb. bulundurmaktadır.

7) Central & Eastern European Academic Source (Tüm disiplinler için): Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar. İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.

8) DynaMed (Tıp, Hemşirelik, Kanıta Dayalı Tıp):Hekimler tarafından hekimler için hazırlanan DynaMed ile hasta başında ortaya çıkan klinik sorulara hızlı, kanıta dayalı ve uygulanabilir cevaplar verilir. En önemli 500 tıp ve sağlık bilimleri dergisi editörler tarafından her gün incelenir, en güncel kanıta dayalı bilgi ile hastalıklara ve ilaçlara dair özetler hazırlanır, hazır ve güvenilir bilgi olarak sunulur. Değerlendirme ve Tavsiyeler, Teşhis, Tedavi ve daha birçok kategori içeren özetlerde randomize kontrollü çalışma (RKÇ) bilgileri, kanıt derecesine bağlı olarak GRADE’e göre hazırlanmış güçlü ve zayıf tavsiyeler, hastalara sunalabilecek alternatif ilaçlar ve referans alınan rehberler yer almaktadır.

9) Education Index Retrospective: 1929-1983: Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim...

10) ERIC® (Eğitim Bilimleri):  ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

11) European Views of the Americas: 1493-1750: John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular: Amerika’daki Britanyalılar, Ticaret, Keşifler, Amerika’daki Flemenkler, Amerika’daki Fransızler, Amerika’daki dinler ve inançlar, Korsanlar,  Köle ticareti
12) GreenFILE (Çevre): Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.
13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

13) Humanities & Social Sciences Index Retrospective: Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

14) Library, Information Science & Technology Abstracts (Bilgi ve Belge Yönetimi): 1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indeksler. İçerdiği konulardan bazıları şunlardır: Bibliyometri, bilgi ve belge yönetimi, bilgi okuryazarlığı kataloglama, kütüphanecilik, online bilgi kaynaklarının kullanımı, sınıflandırma, veri tabanları.

15) MasterFILE Complete: Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,300’e yakın tam metin dergiye ek olarak, 870’nin üzerinde referans kitabı, 55,100’ü aşkın birincil kaynak dokümanı ve 1.8 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

16) MasterFILE Reference eBook Collection: MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 761 tam metin e Kitap içerir.
17) MEDLINE : PubMed İndeksi (Tıp ve Sağlık Bilimleri): Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.

18) Newspaper Source Plus: Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteni, 80 milyona yakın tam metin makale

19) Newswires: EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

20) Open Dissertations (tezler): 1,200,000’den fazla doktora tezini tam metin olarak içerir.Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,200,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

21) Regional Business News: Business Source Ultimate için tamamlayıcı olan bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

22) Social Sciences Index Retrospective: 1907-1983: Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.

23) Teacher Reference Center (Eğitim): Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.

24) The Belt and Road Initiative Reference Source (Tüm disiplinler): “Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar. 5,000’e yakın tam metin dergi, 50’den fazla gazete ve haber bülteni, 260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi, 1965’e kadar uzanan arşiv sayıları bulunur.

25) Web News: EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

26) TR Dizin: TR Dizin, araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur.TR Dizin’in kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir. ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

 

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı Erişim

Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Bu arama motoru sayesinde EKUAL veri tabanları aynı anda ve tek arayüzden taranabilmektedirler.
Akademik arama motoru aşağıdaki veri tabanlarını tarayacaktır.
- BMJ Online Journals
- EBSCO Veri Tabanları
- IEEE
- OVID – LWW
- ScienceDirect
- Scopus
- Taylor & Francis
- Web of Science

 

Kapmüs İçi Erişim  Kampüs Dışı  Erişim

Dergiler işletme, yönetim,strateji, finans, muhasebe, ekonomi, pazarlama, insan kaynakları, bilgi yönetimi, lojistik, kamu yönetimi, turizm, eğitim ve mühendislik konularını kapsıyor. Premier edergi koleksiyonu 309 dergi içeriyor.

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim Emerald Premier Dergi Listesi  Kampüs Dışı  Erişim

ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

TURKEY: RECORDS OF THE U.S. DEPARTMENT OF STATE, 1802-1949

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerini ve genç Türkiye'ye ait notlarin bulundugu bir koleksiyondur. İstanbul ve Ankara elçiliklerine ek olarak İskenderun, Halep Erzurum, Sivas ve İzmir bürolarindan elde edilen kayitlarida araştırmacıların hizmetine sunmaktadir.

Kaynak: U.S. National Archives - İçerik: 232,429 görüntü


DEMOCRACY IN TURKEY, 1950-1959

ABD Dış İşleri Bakanlığı kayitlarindan derlenen bu koleksiyon demokratikleşmeme sürecinde Türkiye’nin sosyol, kültürel, ekonomik ve siyasi yaşamına ışık tutan, Adnan Menderes ve Demokrat Parti dönemini kapsayan bir dijital koleksiyondur.

Kaynak: U.S. National Archives - İçerik: 54,489 görüntü

 

Kampüs İçi Erişim  Kampüs Dışı  Erişim

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILEçevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Digital Library başta elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri olmak üzere, Havacılık ve Uzay, Antenler, Biyomedikal Mühendisliği, Biyometri,Devreler, İletişim, Elektrik Mühendisliği, Enerji, Endüstri Mühendisliği, Bilgi Teknolojisi, Nanoteknoloji, Nükleer Bilim, Optik, Güç, Radyoloji, Uzaktan Algılama, Güvenlik, Yazılım, Taşıma, Kablosuz Ağ alanlarında yayın içermektedir. 3 milyondan fazla tam metin doküman, 1.4 milyondan fazla yazar (Türkiye,7000'den fazla), 528 dergi, 1200+ konferans bildirisi, 20+ VDE (Verband der Elektrotechnik Informationstechnik) Konferans Bildirileri, 2,800+ IEEE standartı, Draft Standartlar, 300'den fazla eğitim kursu ve INSPEC® abstarkt/atıf ve bibliyografik kayıtları içermektedir.

Tam metin.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı  Erişim

JSTOR veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye erişim sağlanabilmektedir. Jstor konu paketlerinin hepsine erişim sağlanmakatadır.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Dergi Listesi Kampüs Dışı Erişim

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indekslerİçerdiği konulardan bazıları şunlardır: Bibliyometri, bilgi ve belge yönetimi, bilgi okuryazarlığı kataloglama, kütüphanecilik, online bilgi kaynaklarının kullanımı, sınıflandırma, veri tabanları.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim   Kurumsal Kimlikle Erişim

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,300’e yakın tam metin dergiye ek olarak, 870’nin üzerinde referans kitabı, 55,100’ü aşkın birincil kaynak dokümanı ve 1.8 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Nature + Nature Methods + Nature Protocols (46 dergi): Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 84 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır

Academic Journals All: Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi   Nature Dergi Listesi Academic Dergi Listesi Kampüs Dışı Erişim

2010-2012 yılları arasında yayınlanmış olan OECD dokümanlarını kapsamaktadır.

Lisans Anlaşmasının geçerli olduğu 2010-2012 tarihleri arasındaki rapor ve dokümanlara erişim mümkündür.

Sınırlı tam metin.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kampüs Dışı Erişim

Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri içeren Lippincott Williams & Wilkins (LWW) yayınevine ait 308 adet tam metin dergiyi elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır.

Tam metin.

 

Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı Erişim

Her gün 100 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 4358 günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orjinal  baskisiyla aynı günde ulaşabileceginiz eşsiz bir güncel gazete koleksiyonudur.

Mobil Cihaziniz ile Uzaktan Erisim icin izlenecek adimlar;
- Mobil cihaziniza “Pressreader” isimli aplikasyonu yükledikten sonra öncelikle kendinize bir kullanici adi ve sifre olusturunuz.
- Kampüs Wi-Fi ağindan internete 1 defa baglandiktan sonra cihaziniz otomatik olarak 7 gun boyunca yetkilendirilecektir.
- Yetkilendirme islemi ile birlikte kampus dişinda da 7 gün boyunca PressReader veritabanindan aktif bir sekilde faydalanabilirsiniz.
- 7 gün sonunda tekrar kampus wi-fi alanina girildiğinde erişim yetkisi otomatik olarak 7 gün daha uzatilacaktir

Tam metin.

 

Kampüs İçi Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı Erişim  İçerik Listesi

TÜBİTAK EKUAL kapsamında abone olduğumuz Science Direct veritabanında Fizik,Kimya,Matematik,Enerji,Mühendislik,Sosyal Bilimler,Yaşam Bilimleri,Sağlık gibi pek çok konuda 2293 adet tam metin dergiyi kapsamaktadır.

Tam metin.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı Erişim

Springer Link veri tabanı yaşam bilimleri, kimya, çevre bilimleri, davranış bilimleri, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, matematik, tıp, enerji, fizik & astronomi ve mühendislik alanlarında 2833  dergiyi kapsamaktadır. 2015 yılından itibaren Springer’in Drugs serisini de içeren yine sağlık alanındaki ADIS koleksiyonu eklenmiştir. Ayrıca 483 açık erişimli dergiye erişim sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Dergileri (47 Dergi): Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim    Kurumsal Kimlikle Erişim Kullanım Rehberi  Palgrave Macmillan Dergi Listesi  Kampüs Dışı  Erişim

Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.

 

Kampüs İçi Erişim  İçerik Listesi Kampüs Dışı Erişim   Kurumsal Kimlikle Erişim

Fizik, matematik, mühendislik, teknoloji, eczacılık, tıp, biyoloji, psikoloji, eğitim, işletme, kimya ve beşeri bilimlerde yaklaşık 2187 dergiye 1997'den itibaren tam metin erişim sağlamaktadır.

Tam metin.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı  Erişim

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Tümer ALTAŞ A.Ş. Online Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veritabanı e-YDS/YDS, YÖKDİL, TIPDİL, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Tüm öğrenci ve akademik/idari personelimizin sınırsız kullanımına açıktır.

Kayıt olmak için:

·         edu.tr uzantılı e-posta adresinizle:

·         https://tumeraltas.com.tr adresine girerek

·         “Kayıt” oluşturup, “Ücretsiz Erişim” seçeneğini kullanarak içeriklere hemen erişim sağlayabilirsiniz.

 

Sınav Hazırlık Paketleri

Beceri paketleri

Özel paketler

* (e) YDS: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 1278 adet KPDS sorusu ve her bir sorunun video çözümü.

* YÖKDİL: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 3178 adet ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.

* TIPDİL: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 1019 adet ÜDS Sağlık Sorusu ve her bir sorunun video çözümü.

* PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler

* IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.

* Dinleyerek Kelime: 3642 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.

* Çeviri Videoları 1: Cümle Çeviri Videoları.

* Çeviri Videoları 2: Paragraf Çevirileri ve Strateji videoları.

* Gramer: Binlerce soruluk gramer testleri

* Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.

* Kelime++: 15 adet kelime paketi: binlerce soru

* OKeY: Tüm beceriler tek pakette: Okuma-anlama, gramer, kelime, konuşma, yazma, dinleme

 

 

Kampüs İçi Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı  Erişim

2008 yılından günümüze Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Hemşirelik, Fizyoterapi Rehabilitasyon, Psikoloji, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri ve Saglik Bilimleri branşlarında yayınlanan içinde Türkiye Klinikleri'nin de bulunduğu 375  akademik dergiyi kapsamaktadır.

Erisim adresi: http://www.atifdizini.com/
Kayit adresi: https://turkishclinics.com/Log/yeniKayitOut.faces?d=tr

Erişim ile ilgili ÖNEMLİ BİLGİLER:

Üniversite içinden, ilgili fakültelerinizdeki her kullanıcının bir kereye mahsus ''yeni kullanıcı'' olarak yukarıda bulunan kayıt adresi linkinden kayıt yapması gerekmektedir.

Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kendi oluşturdukları kullanıcı adı ve şifre ile her zaman kurum içi/kurum dışı erişim sağlayabilirler.

Kayıtlı ve daha önce şifre almış kullanıcılar aynı şifre ile giriş yapabilirler. Şifre hatırlanmıyorsa “şifremi unuttum” linki ile yayıncıdan yeni şifre talep edebilirler.

Türkiye Klinikleri otomasyon sisteminde kullanılan kullanıcı adı ve şifre bilgileri Türkiye Atıf Dizini için de geçerlidir.

 

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim

 

TürKomp’ta 500’den fazla gıdaya ait 100 bileşen için yaklaşık 63.000 veri bulunmaktadır.  Veri tabanı üzerinden gıdaların enerji ve besin değerlerine ulaşabilir, aramalarınızı “gıdaya”, “bileşene” ve “beslenmeye” göre yapabilir, bileşenlere göre gıdaları çoktan aza doğru sıralayabilirsiniz.  Ayrıca iki farklı besinin besin değerleri açısından karşılaştırılması mümkündür.

 

Kampüs İçi Erişim

TÜBİTAK-Ulakbim tarafından hazırlanmakta olan 4 adet veri tabanı yer almaktadır. Kapsamındaki veri tabanları;

Türk Tıp Veri Tabanı (1996- )

Sosyal Bilimler Veri Tabanı (2002- )

Yaşam Bilimleri Veri Tabanı (1992- )

Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı (1992-)

Bibliyografik.

 

Kampüs İçi Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı  Erişim

Klinik bilimlere yönelik kanıta dayalı bilgi kaynağıdır. UpToDate hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin etkin şekilde paylaşılmasını sağlar.

UpToDate; sağlık kuruluşlarının elde ettikleri sonuçları geliştirdiği kanıtlanmış, güvenilen bir klinik karar destek kaynağıdır. Bu kuvvetli kanıta dayalı içerik; şimdi UpToDate Anywhere lisansi ile klinisyenler için ev, ofis ya da hasta başında kullanabilecek şekilde erişim kapsamındadır.


UpToDate klinik karar destek sistemine uzaktan erişim (ev/ofis/ cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan ) sağlamak üzere erişim detayları:
Kayıt işlemi: ( İlk kayıt için UpToDate'e kurum internet ağından girilmesi gerekmektedir. Kurum internet ağından girildiğinde herhangi bir e-posta adresi ile kayıt oluşturabilirsiniz.)
1. UpToDate’e giriniz www.uptodate.com/online
2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız.
3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz.
4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay maili e-posta adresinize gönderilecektir.
Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından www.uptodate.com/online adresi uzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişden sonra erişim süresi otomatik olarak 90 gün uzamaktadır.
UpToDate aplikasyonunu mobil cihazlariniza indirerek kullanabilirsiniz.

iPhone/iPad mobil cihazlarına aplikasyon indirmek için App Store ‘a girip “UpToDate” yazarak taratınız.
Android tabanlı mobil cihazlar için Google Play Store’a girip “UpToDate” yazarak taratınız.

 

Kampüs İçi Erişim  Kullanım Rehberi Mabil Uzaktan Erişim Kayıt Klavuzu Kampüs Dışı  Erişim

 E-Kitap Veri Tabanları

DOAB’ın temel amacı Açık Erişimli kitapların keşfedilebilirliğini artırmaktır. DOAB veri tabanı 76 yayıncıdan 2.256 açık erişimli kitap barındırır.

Erişim

Daha çok eğitim ve sosyoloji konusunda seri kitaplar içeren Sosyal Bilimler seri kitap paketi 1999 yılından başlayan eski ciltleri de dahil olmak üzere, yeni yayımlanacaklarla birlikte erişime açık olacaktır.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim Sociology Kitap Listesi Education Kitap Listesi Kampüs Dışı Erişim

Tıp uzmanlarının bilgiyi ve cevapları nasıl aradıklarını anlamak icin tasarlanmıs ilk akıllı klinik bilgi motorudur.

Clinical Key kapsamında, Elsevier’in tum tıbbi ve cerrahi icerigi : 987 e kitap, 695 dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi mudahale videosu –  uygulama rehberleri, hastaları egitici brosurler ve MEDLINE’ın tamamı yer almaktadır.

PDF dokuman indirebilme ve cikti alma  seceneklerinin kullanilabilinmesi icin sadece bir kez  sayfanın sağ-üst kösesinde bulunan ''Register'' ikonuna tiklayıp kayit yapılması gerekmektedir.

Kurum dışından erişim ve Mobil Aplikasyon bilgileri için tıklayınız

Erişim   Kurumsal Kimlikle Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim

Elsevier yayınevinin aşağıda listesi verilen 270 elektronik kitabına erişim sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kitap Listesi  Kampüs Dışı Erişim

206.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.

Erişim   Kurumsal Kimlikle Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim

IGI Global yayinevince İktisat-İdari Bilimler, Eğitim, Fen-Edebiyat, İletişim, Mühendislik, Tıp, Sağlık Bilimleri, Turizm, Hemşirelik konularında 2000-2019 tarihleri arasinda basilmis 4,500 bilimsel e-kitaba erişim sağlar

 

Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı Erişim

Institute of Physic'in Fizik ve ileri fizik ve ilgili disiplinlerde (Kuantum mekaniği, networks, nanoteknoloji, malzeme bilimi, optik, mühendislik, tıp, biyofizik vb alanlarda) 2015 ve 2014 yıllarına ait 101 elektronik kitabı kapsamaktadır.

Tam metin.

 

Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı  Erişim

MMasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 761 tam metin e Kitap içerir.

Erişim Kampüs Dışı Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim

Springer yayınevinin  2005-2016 yıllarında çok çeşitli konularda yayınladığı  57049 elektronik kitaba erişim sağlar

Tam metin.

 

Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı  Erişim

Thieme Clinical Collections öğrencilere, araştırmacılara ve klinisyenlere, tüm önemli tıbbi alanları kapsayan bir koleksiyon sunmak için özenle seçilmiş e-kitapları içermektedir. Temel Klinik E-Kitaplar için ilk başvuru kaynağıdır. 2000-2009 yılı arasında yayımlanmış 263 e-kitabı içerir.

Tam metin.

 

Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı  Erişim

Turcademy, Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. Doğa bilimleri, mühendislik bilimleri,  sosyal ve beşeri bilimler, vb. konu alanlarında  Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Seçkin Yayıncılık, Palme Yayınevi ve Pegem Akademi’ye ait 5934 akademik kaynak elektronik ortamda sunulmaktadır.

Erişim  Kullanım Klavuzu Kampüs Dışı Erişim

Wiley Firmasının Life Sciences , Social Sciences, Veterinary  Medicine koleksiyonlarının 2016, ve 2017 yılında çıkan toplam 449 adet elektronik kitabınına erişim sağlar

Erişim Kullanım Klavuzu Kitap Listesi Kampüs Dışı Erişim

 Video Veri Tabanları

Complete Anatomy; öğrencilere, akademisyenlere ve sağlık profesyonellerine anatomi eğitimi ile ilgili devrim niteliğinde çözümler sunmaktadır.

 

Complete Anatomy platformundan; 3 boyutlu tüm vücut erkek ve kadın modeline, çeşitli mikroanatomi modellerine, hazır ekranlara, quizlere, ders anlatımlarına ve videolara erişebilirsiniz.

 

Eğitim video kaydını aşağıda linke tıklayarak izleyebilirsiniz:

 

https://youtu.be/NtwhAxF-Xns

 

 

 

Erişim: Uygulama içinden, aşağıdaki kayıt işlemi adımlarını tamamladıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca kurumsal ıp ile de bağlanabilirsiniz.

 

  1. Adım: Bilgisayarınıza/Tabletinize/Akıllı Telefonunuza ücretsiz uygulamasını indirin.

iPhone: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019-mobile/id1309253074

iPad: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019/id1054948424

MAC bilgisayar: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019/id1141323850?mt=12

Windows bilgisayar : https://www.microsoft.com/tr-tr/p/complete-anatomy-platform-2020/9nblggh40f2t?activetab=pivot:overviewtab

Android cihazlar : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a3d4medical.completeanatomy

 

  1. Adım: Aplikasyonu cihazınızın uygulamaları içinden açın.

 

  1. Adım: Bir hesap oluşturun:

Sağ-üst köşede Get Started’a tıklayıp “ sign up for free” seçeneğiyle kaydınızı oluşturun.

              Kurumsal e-mailinizi girin ve şifre belirleyin. Profil detay bilgilerini de girdikten sonra bir onaylama maili alacaksınız.

               (@....edu.tr)

 

  1. Adım: Mail kutunuza giderek gelen mail içindeki onay butonuna basınız.

 

  1. Adım: Erişim kodunu aktif edin (Redeem Code).

Aplikasyon içinde Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip aşağıdaki erişim kodunuzu Redeem Code bölümüne girip Redeem butonuna basınız.

              Ekrandan çıkış yaparak Complete Anatomy’i kullanmaya başlayabilirsiniz.    

 

Akademisyenler için Redeem Code: (T89V4NSXEUFP)

 

Öğrenciler için Redeem Code: (043445777952)

 

 

 

Kampüs İçi Erişim    Kampüs Dışı Erişim

 

 

Sosyal,Fen,Sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel,nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik video kayıt eğitimler sunan bir platformdur. Yüksek lisans,doktora öğrencilerine,doktora sonrası araştırmacılara ,akademisyenlere,kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

Video eğitimleri en az doktora derecesine sahip,alanında uzman ve konuya hakim öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. AYEUM’da yer alan bir çok ders Türkiye’de ilk kez anlatılmaktadır. Bu açıdan AYEUM platformu bilimsel araştırma eğitimlerine öncülük etmektedir. Toplam 150 eğitim başlığı ve 2500’ü aşkın video bulunmaktadır.

Erişimler IP bazlı yapılabilmektedir.

Kampüs İçi Erişim    Kullanım Rehberi   Kampüs Dışı Erişim

 

2006 yılında yayın hayatına başlayan, makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE (Journal of Visualized Experiments)’nin tüm koleksiyonları üniversitemiz IP aralıkları üzerinden erişime açılmıştır.

JoVE dünyada Etki Faktörü değerine (1.3) sahip olan tek video veri tabanıdır. An itibariyle, JoVE içerisinde 16.000’den fazla video makale mevcut olup her ay 150 yeni video eklenmektedir.Günlük olarak güncellenen JoVE içeriğindeki video makaleler, PubMed/Medline, ChemAbstracts, SciFinder ve Scopus gibi otorite kaynaklar tarafından indekslenmekte; Nature, Cell, PNAS ve PLoS gibi bilimsel çalışmalara
yön veren yayınlarda atıf gösterilmektedir.İçeriklerin görsel – işitsel olarak kullanıcıya sunulması, yazılı metinde atlanabilecek noktaların daha iyi ve daha kolay anlaşılabilmesine olanak tanımakta ve kullanıcılara vakit kazandırmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim    Kampüs Dışı Erişim

 Tez Veri Tabanları

YÖK Ulusal Tez Merkezi; Yazarları tarafından Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanında arşivlenmesine ve internet üzerinden tam metin erişime açılmasına izin verilen tezler açık erişime sunulmaktadır. Ulusal Tez Merkezi hizmetlerinin tamamı internet üzerinden verilmektedir.

Erişim İçin Tıklayınız

American Doctoral Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktadır. Basılı indeksi “Doctoral Dissertations Accepted by American Universities” olarak adlandırılmıştır. Yaklaşık 100,000 kayıt içeren American Doctoral Dissertations, 1933-1955 isimli bu kaynak original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

Kampüs İçi Erişim Kullanım Rehberi Kampüs Dışı Erişim

EBSCO ve BiblioLabs iş birliği ile oluşturulan EBSCO Open Dissertations™, 800.000'den fazla teze erişim sağlayan yeni, ücretsiz elektronik tez veri tabanıdır.

Erişim

Tüm akademik alanlardaki doktora ve master tezlerini kapsamaktadır. İçerdiği 4.990.542 fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global  dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.

1861'den günümüze tüm dünyadan 4.990.542 milyondan fazla teze erişim sağlamaktadır.2600.000 milyondan fazla tez PDF formatında indirilebilmektedir. 1997 yılından sonraki birçok tez veritabanında tam metin olarak erişilebilmektedir. Her yıl 130.000'den fazla yeni tez veritabanına eklenmektedir.

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı Erişim

 Atıf Veri Tabanları

İSNAD, Sosyal ve Beşerî Bilimler alanında kullanılmak üzere Türkiye merkezli olarak geliştirilen ve ücretsiz olarak erişilebilen akademik yazım ve kaynak gösterme sistemidir.

Erişim

TR Dizin, araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur.TR Dizin’in kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir. ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

Erişim

Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır.

Bibliyografik.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı Erişim

Sosyal Bilimler Atıf Dizini, Türkiye merkezli 1327 dergide yayınlanan 101.595 makalenin yer aldığı ve 2.054.251 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır.

Tam metin.

 

Kampüs İçi Erişim  Kampüs Dışı Erişim

2008 yılından günümüze Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Hemşirelik, Fizyoterapi Rehabilitasyon, Psikoloji, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri ve Saglik Bilimleri branşlarında yayınlanan içinde Türkiye Klinikleri'nin de bulunduğu 426  akademik dergiyi kapsamaktadır.

Erisim adresi: http://www.atifdizini.com/
Kayit adresi: https://turkishclinics.com/Log/yeniKayitOut.faces?d=tr

Erişim ile ilgili ÖNEMLİ BİLGİLER:

Üniversite içinden, ilgili fakültelerinizdeki her kullanıcının bir kereye mahsus ''yeni kullanıcı'' olarak yukarıda bulunan kayıt adresi linkinden kayıt yapması gerekmektedir.

Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kendi oluşturdukları kullanıcı adı ve şifre ile her zaman kurum içi/kurum dışı erişim sağlayabilirler.

Kayıtlı ve daha önce şifre almış kullanıcılar aynı şifre ile giriş yapabilirler. Şifre hatırlanmıyorsa “şifremi unuttum” linki ile yayıncıdan yeni şifre talep edebilirler.

Türkiye Klinikleri otomasyon sisteminde kullanılan kullanıcı adı ve şifre bilgileri Türkiye Atıf Dizini için de geçerlidir

 

 

Kampüs İçi Erişim

Institute for Scientific Information (ISI) tarafından üretilen, dünyanın önde gelen fen bilimleri ve sosyal bilimler konularındaki süreli yayınlardan oluşturulan, çoklu disiplinde, yüksek kalitede araştırma bilgisini sağlayan, konu ve atıf veri tabanıdır. Kapsamında Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED), Social Sciences Citation Index (SSCI), Arts & Humanities Citation Index (A&HCI), Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S), Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH), Emerging Sources Citation Index (ESCI) yer almaktadır. Web of Science Core Koleksiyonda 20.000 + dergi, 254 konu kategorisi, 1.4 milyar atıf referansı ve Conference Proceedings Citation Index de ise 197,000+ konferans yer almaktadır.

Bibliyografik.

 

Kampüs İçi Erişim  Kurumsal Kimlikle Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı  Erişim

 İntihal Veri Tabanları

EKUAL kapsamında Üniversitemizin kullanımına açılmıştır.

Akademik çalışmalardaki benzerlik oranını ortaya koymak için Türkiye'de üretilmiş olan İntihal.net ile;

  • İntihal.net ile eserinizin özgünlük testini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  • İntihal.net’i hiçbir kısıtlama ve sınır olmadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha önceden bir üyeliğiniz varsa üyelik bilgileriniz geçerlidir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • İntihal.net’te doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz.
  • Öğrencilerinizin ödevleri için İntihal.net’i kullanabilirsiniz. intihal.net’te sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu öğrenciler ile paylaşmanız yeterlidir.   

 

Kampüs İçi Erişim  Tanıtım Videosu  Kullanım Kılavuzu

Doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili kapsamlı bir akademik içeriğe sahip “iThenticate” programı, makale ve benzeri çalışmaları (öğrenci ödevleri ve tezler hariç) internet, veritabanları ve bilgisayarınızdaki dokümanlarla karşılastırarak, aralarındaki benzerlik oranlarını hesaplar. iThenticate programı akademik çalışmaları değerlendirmeden önce intihal seviyesini tespit etmek için kullanılır.

Programı kullanmak isteyen  araştırmacılarımız kutuph@adu.edu.tr  adresine isim, soy isim ve kurum e-posta adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim  Kullanım Rehberi  Kampüs Dışı Erişim

Öğrencilerin bitirme projeleri ve tezlerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir.
Turnitin'i kullanmak isteyen akademisyenler için gereken şifre Kütüphane tarafından sağlanmaktadır. Programı kullanmak isteyenlerin kutuph@adu.edu.tr adresine isim, soyisim ve kurum e-posta adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

NOT1:Ödev eklerken "Gönder" butonuna basmadan önce "isteğe Bağlı Ayarlar" a mutlaka tıklayarak gerekli ayarları "DEPO-DEPO YOK" yapınız

NOT2: Savunmaya girecek tezlerin intihal taramalarının enstitü tarafından yapılması gerekmektedir. Eğer bir tez taramanız varsa lütfen enstitünüze başvurun!

 

Kampüs İçi Erişim  Turnitin Öğretmen Kılavuzu  Turnitin Öğrenci Kılavuzu  Kampüs Dışı  Erişim