ADÜ Menü
ADü LOGİN

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

NANO Online, IUPAC Standards Online, WBIS Online Veri Tabanları Deneme Erişimine Açılmıştır

Sayın Araştırmacılar,

Aşağıda bilgisi bulunan  online veri tabanı belirtilen tarihe kadar kütüphanemiz kullanıcılarına deneme erişimine açılmıştır. Bu veri tabanlarına aşağıda yer alan linklerden veya kütüphanemiz web sayfasında yer alan "deneme amaçlı veri tabanları" linkinden (https://kutuphane.adu.edu.tr/default.asp?idx=313930) ulaşabilirsiniz.

1. NANO Online: Bu veritabanı Nano teknolojiyle bağlantılı tüm alanlardaki - fizik, kimya, mühendislik, malzeme bilimleri ve  tıp gibi - araştırma sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir üründür. Veritabanındaki bilgi ve icerik De Gruyter tarafından Nano teknoloji alanında yayımlanmış dergi makalelerinden ve kitaplardan gelmekte olup ayrıca diğer yayınevleri tarafından basılan dergilerde yayımlanan makalelerden alınan bilgilerle de desteklenmiş ve zenginleştirilmistir. Veritabanı oluşturulurken Amerikadaki MIT ve Kaliforniya Teknoloji Enstitusu ile Almanyadaki Max Planck Enstitüsü gibi çok önemli kurumlardan gelen alanında uzman editör ve yazarlarla çalışılmıştır.

    Erişim linki: www.degruyter.com/db/nano
    Erişim Bitiş Tarihi: 30.05.2018

2. IUPAC Standards Online: IUPAC  kimya alanındaki bilim insanları, patent avukatları, toksikologlar, çevre bilimciler, mevzuatla ilgilenenler vb. için uluslararası düzeyde bağlayıcı olan standartları belirlemekten sorumlu organizasyondur. “Standartlar” ise kisaca terimler, standart değerler, yöntemler, bileşim ve malzemeleri adlandırmadaki kurallar, periyodik tablodaki elementlerin isim ve özellikleri ve benzeri pek çok tanımdır.
IUPAC Standards Online 1960’dan beri IUPAC kurumunun Pure and Applied Chemistry adli resmi dergisinde yayimlanmis standardlari toplayarak bir araya getiren, bu standardlara  erisimi kolaylastiran ve alaninda tek olma ozelligi gosteren bir veritabanidir. Veritabaninin sundugu arama butonu yardimiyla 12 farkli kriterde arama yapilip, arama sonuclari 6 farkli kategoride filtrelenerek daraltabilir. Veritabani ayrica konulari 17 ana konu kategoriye, ana kategorinin altinda da 172 yardimci kategoriye ayirarak kolay arama yapma imkani sunmaktadir.

    Erişim linki: www.degruyter.com/db/iupac
    Erişim Bitiş Tarihi: 30.05.2018

3. WBIS Online – Turk ve Arap İslam Arşivleri: WBIS Online kisaca bilimden sanata, politikadan kulture  kadar toplumdaki her siniftan, meslekten, gruptan insanlar hakkinda  cok kapsamli ve genis capli bilgi sunan biyografik bir veritabanidir. Bu veritabani Turk, Ingiliz, Hint, Amerikan gibi yaklasik 50 tane arsivin bir araya getirilmesiyle olusmus olup toplamda 6 milyondan fazla insan hakkinda bilgi icermektedir. Veritabani sadece hakemli original kaynaklardan bilgiler icermekte olup ozellikle tarih olmak uzere  edebiyat, sosyoloji, classical studies gibi alanlarda calismalar yapan arastirmacilar icin cok yararli bir kaynaktir. WBIS Online icindeki arsivlerden Arab-Islam arsivi 376 kaynaktan 152,000 kisi hakkinda 200,000 den fazla makale icermekte olup Turk arsivi de 157 kaynaktan 89,000 kisi hakkinda 127,000 makale icermektedir.

    Erişim linki: http://db.saur.de/WBIS/autologin?user=adnan
    Erişim Bitiş Tarihi: 30.05.2018

Veri tabanı hakkındaki görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Web: https://kutuphane.adu.edu.tr
E-posta: kutuph@adu.edu.tr
f: https://www.facebook.com/adukutuphane
t:https://twitter.com/adukutuphane
Tel: 0256 218 20 46
                 218 20 00 / 2002