Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan Engelli Dostu Kütüphanesi

Üniversitemizde, 60. Kütüphane Haftası Etkinlikleri Gerçekleştirildi


Üniversitemiz Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından “60. Kütüphane Haftası Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen “Hikaye ve Masal Anlatma Sanatı – Hikaye Anlatıcılığı ile Kendi Metaverse’ni Yarat” başlıklı online söyleyişi, 28 Mart 2024 tarihinde gerçekleşti.

 

Söyleşiye konuşmacı olarak katılan fantastik kurgu yazarı hikaye ve masal anlatıcılığı eğitmeni Neptün Emel Kosi, “Hikaye ve masal anlatımı dinleyicinin hayal gücünü teşvik ederken, bir hikayenin, bir masalın öğelerini ve görüntülerini ortaya çıkarmak için sözcükleri ve eylemleri kullandığımız etkileşimli bir sanattır aslında; hayat telaşı içinde kendi evrenimizde hikayelerimizde soluklanabiliriz. Hikayeler, birleştirir anlatmak isteneni pekiştirir. Etkili konuşma, kurgu, pazarlama ve hatta siyasi propagandada hikayenin gücünden yararlanılır. Aslında hayatın her alanında büyük bir yere sahip olan bu hikaye anlatıcılığının önemi iş dünyasında da fark edilmiş nihayetinde işte reklamcılığın İnsanlığın en eski meselelerinden biri olan Story tellingde iç içe geçmemesi düşünülemez hale gelmiş çünkü hikaye anlatıcılığı doğru kullanıldığında ve kurgulandığında markanıza ürününüze çok büyük bir değer katıyor” dedi.

Söyleşide özgün hikayelerde imgeleme ve kişiselleştirmeye vurgu yapan Neptün Emel Kosi, “Kendini tanı, hayal gücünü ateşle hikayeni oluştur. Hikayelerinde; ben melek kokteyli diyorum, dopamin, endorfin, oksitosin bunları karşıya vermelisin. Sağlam hikaye kurgulayabilmek için hayal gücü gerekir.” diyerek hikaye ve masal anlatma sanatının inceliklerini anlattı. 

 29.03.2024