ANA SAYFA
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

“Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı” Sona Erdi


Üniversitemiz ev sahipliğinde Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu iş birliği ile düzenlenen Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı, 29 Mayıs 2021 tarihinde Üniversitemiz Didim Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen panellerin ardından sona erdi.

Çalıştaya; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, öğretim üyeleri,  sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu kurum temsilcileri katıldı.

Kütüphaneler Bilgiyi Erişilebilir Kılan Temel Kurumlardan Biridir

Kütüphaneler açısından erişilebilirlik kavramı içinde en önemli unsurun bilgi olduğunu vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “İnsan hakkı olarak bilgiye erişim vazgeçilmezdir. Kütüphaneler bilgiyi toplum için erişilebilir kılan temel kurumlardan biridir. Bu kapsamda bu çalıştayı çok önemsiyoruz. Engelli bireyler için üniversitelerde fiziksel düzenlemelerin oluşturulması lazım. Bu konuda Üniversitelerin ilgili birim, bölüm ve fakülteleri arasında iş birliği çok önemli. Üzerimize düşen farkındalığın arttırılması adına bir aradayız ve bu kapsamda uluslar ve uluslararası her türlü iş birliğine hazırız.  Bu güzel etkinliğin bu aşamaya gelmesinde emeği olan tüm paydaşlarımızı ve personelimizi bir kez daha kutluyorum.”  dedi.

Çalıştayın ikinci günü moderatörlüğünü Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç’ın yaptığı ve çevrimiçi gerçekleşen panelle başladı. Panelde  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Uzmanı Uğur Tekerci  tarafından “Telif Hukukunda Ödünç Verme Hakkı ve Engelli İstisnası” ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk tarafından “İlim ve Edebiyat Eserlerinde Erişilebilirlik” konularında bilgi verildi.

Çalıştay grup toplantıları, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve İstatistik Dairesi Başkanı Tayyar Kuz ve MCBÜ Öğretim Üyesi Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç’un moderatörlüğünde başladı. İzmir Valiliği İl Sosyal Etüt ve Projeler Müdürlüğü’nde Çağlar Arık ve Üniversitemiz Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı’ndan Öğr. Gör. Gül Bozkurt rapöortörlük yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yılmaz ve ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkan V. Dr. Deniz Çağlayan Gümüş’ün moderatörlüğünde gerçekleşen ikinci grup çalışma toplantısında ise Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Ali Osman Altınay ve Üniversitemiz Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı’ndan Pınar Uğurlu raportörlük yaptı.

Çevrimiçi grup toplantılarında “Yapısal kütüphane unsurlarının erişilebilir  olarak destekleyici teknoloji ve içeriğin ortaklaştırılması, mekan, bütçe, koleksiyon, personel, mevzuat, konuları” ve ön sonuç raporunun katılımcılarla online paylaşılmasından  sona çalıştay sona erdi.

 

 


01.06.2021