ADÜ Menü
ADü LOGİN

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Ücretsiz Acılan Veri Tabanları ve Koronavirüs Kaynakları

Coronavirus (Covid 19) salgını boyunca eğitim ve araştırmayı desteklemek için yayıncıların ve aracıların ücretsiz erişime açtığı kaynaklar:

ANKOS- Koronavirüs COVID-19 Ücretsiz İçerikler

Annual Reviews Journals: Tüm dergiler erişime açıktır.

ASTM International COVID-19 için Kullanılan Standartlara Erişim (1898 yılında kurulmuş, 100’den fazla farklı ülkeden 30,000’den fazla üyeye sahip bir standart geliştirme kuruluşudur) (Yeni kullanıcıysanız öncelikli olarak register (kayıt) olmanız gerekmektedir (aktivasyon maili ile hesabınızı aktif etmeyi unutmayınız)

ACM Digital Library ACM Dijital Library (DL), bilgisayar ve bilişim teknolojisi alanlarında tam metin makaleleri ve bibliyografik kayıtları içeren dünyanın en kapsamlı veri tabanıdır.

ASOS COVID-19 : Sobiad Atıf Dizini'nde yer alan 1300+ derginin içeriğinin ve atıfların tamamı tüm üniversitelere (kurumsal e-mail ile uzaktan erişim dahil) 31 Mayıs 2020'ye kadar açılmıştır. Asos İndex'de yer alan 1000+ derginin içeriği ve atıflarının tamamı tüm üniversitelere hiçbir giriş / üyelik gerekmeden 1 Eylül 2020'ye kadar açılmıştır. AkademikTV'yer alan alan 5.000 Eğitim Videosu tamamı tüm üniversitelere hiçbir üyelik girişine gerek kalmadan 31 Mayıs 2020'ye kadar açılmıştır. AkademikSunum'da yer alan 10.000 akademik sunumun tamamı tüm üniversitelere hiçbir üyelik girişine gerek kalmadan 1 Eylül 2020'ye kadar açılmıştır.

BioOne: Biyoloji, ekoloji ve çevre bilimlerinde, aralarında açık erişimli yayınların da bulunduğu 200'den fazla başlığa erişim sağlar.12 Haziran 2020 tarihine kadar deneme erişimine açıktır.

Brill ÜCRETSİZ COVID-19 Koleksiyonu: Brill Yayınevi, halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda kitaplar ve makaleleri erişime açtı.

Coronavirus Research Database: Yeni disiplinler arası kaynak, araştırmacıların önemli yayıncılardan sağlanan tam metin makaleleri, tezleri ve diğer içerikleri tek bir yerden aramasını ve keşfetmesini sağlar.

DataTurkey Veri Tabanı: DataTurkey, Türkiye’nin ekonomik, sosyal, sektörel ve bölgesel verilerini tek platformda birleştiren bir veri tabanıdır. 12 Haziran 2020 tarihine kadar deneme erişimine açıktır.

Duke University Press: Pandemi ile ilgili yayınlara ücretsiz erişim sağlayabilirsiniz.

Elsevier Textbooks (ders kitapları) Sciencedirect platformu üzerinden elsevier ders kitaplarına haziran sonuna kadar ücretsiz erişilebilecektir.

Elsevier; COVID-19 Resource Center: Cell, Lancet ve SSRNi yayınlarını da kapsayan 20.000'den fazla makaleye erişim açılmıştır

Global Health: CORONAVIRUS hakkında 17.000'den fazla içeriğe Global Health üzerinden ÜCRETSİZ erişebilirsiniz (Kod: CV4Y85D5JG9  Sayfaya bağlanınca gelen Yeşil kutucuğa “Access free content” tıklayın.*** ”Register” sekmesini seçip, kayıt olunuz.*** Oluşturmuş olduğunuz kaydınızla oturum açın ve gelen yönlendirme kutucuğuna kodu giriniz.

Handbook of COVID-19 Prevention and Treatment: Çinde yayınlanmış bu kitaba PDF olarak erişebilirsiniz.

Hein Online: HeinOnline, hukuk, hukuk tarihi ve ilişkili alanlarda 100 milyondan fazla sayfayı online, tümüyle aranabilir ve görsel tabanlı formatta sunar. 30.06.2020 tarihine kadar erişime açıktır.

HukukTürk Veritabanı: 31.07.2020 tarihine kadar kullanıma acılmıştır.(Yargıtay Kararları, Danıştay Kararları, Anayasa Mahkemesi Kararları, AİHM Kararları, T.C. Mevzuatı, T.C. Mevzuatı Grupları, Hukuk Bibliyografyasi, Resmi Gazete, Kanun Tasarılarını içeren kapsamlı bir veritabanıdır.)

IEEE NOW Foundations & Trends Technology eKitapları: IEEE NOW Foundations & Trends Technology eKitap Kütüphanesi; mühendislik, enerji ve bilgisayar bilimlerinde ortaya çıkan konular hakkında en güncel bilgileri sunar. Her başlık, alandaki araştırma liderleri tarafından yazılan ve hakem değerlendirmesiyle onaylanan ortalama 150 sayfalık tek bir monograftan oluşur. 300.06.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

IOP Publishing, Coronavirus (COVID-19) IOP Publishing, Coronavirus (COVID-19) acil durumuyla başa çıkmak için çalışan araştırmacılara, tıp uzmanlarına, politika yapıcılara ve diğerlerine yardımcı olmak için koronavirüs ile ilgili kaynaklarına ücretsiz erişim sağlayabilirsiniz.

İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı: İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı 800+ dergi, 13.000+ arşiv sayısı ve 105.000+ tam metin makale ile tüm üniversitelerin akademik personel ve öğrencilerine 30.04.2020 tarihine kadar erişime açılmıştır.

JoVE Science Education Videos: Science Education videoları erişime açıktır.

JSTOR Resources During COVID-19: Jstor halk sağlığı alanındaki genişletilmiş koleksiyonunu 30 Haziran 2020 tarihine kadar erişime açmıştır.

MIT Press Direct: MIT Press'in 620.000 sayfayı aşkın içeriğe sahip olan elektronik kitap koleksiyonu, kütüphanemiz için Mayıs ayı sonuna kadar sürecek bir deneme erişimine açılmıştır.

Nexis Newsdesk:COVID-19 News Tracker: Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen COVID-19 salgınının medyaya, haber mecrasına ve günlük hayata olan yansımasının takip edilebilmesine olanak sağlayan COVID-19 News Tracker isimli platformu bilim insanları / araştırmacı ve öğrencilerin kullanımına ücretsiz olarak sunmuştur.

PRIMAL PICTURES 3D Anatomi Veritabanı : İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek benzersiz bir akademik kaynaktır. 03.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Proceedings of the National Academy of Sciences: Yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile ilgili araştırma verileri ve bulgular

Project MUSE: Project MUSE, aralarında dünyanın saygın üniversite ve eğitim kurumları olan 265’ten fazla yayınevinin tam metin akedemik yayınlarını araştımacılara ulaştırmaktadır. 700’den fazla tam metin dergi ve 55,000’den fazla tam metin elektronik kitabı ProjectMUSE kendi platformundan sunmaktadır. Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında kitaplar ve dergiler içeriğinden oluşmaktadır.

ProQuest Central: ProQuest Central bugün pazarda bulunan en geniş multidisipliner tam metin veri tabanıdır. ProQuest Central, 175’ten fazla çeşitli konu içeriği sunar. ProQuest’in en çok kullanılan 47 veri tabanını içermektedir.

Research Companion: Research Companion, bilgi okuryazarlığı becerilerini geliştirmek ve bilimsel araştırma süreci boyunca kullanıcıları doğru noktaya yönlendirmek için tasarlanmış 100'den fazla video serisi ve değerlendirme araçlarını içermektedir.

Royal Society of Chemistry: Koronavirüs ile ilgili ücretsiz makaleler

Sağlık Bakanlığı Yeni Koronavirüs Hastalığı

Sağlık Bakanlığı Online Koronavürüs Kontrol Uygulaması

Taylor&Francis COVID-19: Koronavirüs İçeriğine ücretsiz erişim

World Scientific Publishing COVID-19: Koronavirüs İçeriğine ücretsiz erişim