ADÜ Menü
ADü LOGİN

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Deneme Amaçlı Veri Tabanları

Veri Tabanı Adı Açıklamalar Erişim Bitiş Tarihi
EBSCO eBook Academic Collection Kullanıcı sınırı bulundurmadan 172.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO eBook Academic Collection hem sayı hem de içerik bakımından dünyadaki en geniş kapsamlı disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır.

İçeriğinde;
• Satınalma değeri 24 milyon dolara yakın olan 172.000’den fazla disiplinlerarası akademik e-kitap,
• Harvard University Press, Cambridge University Press, MITPress, University of California Press gibi en önemli 157 üniversite yayınevi tarafından yayımlanan 64.000’den fazla e-kitap,
• Elsevier, Taylor & Francis, Sage, John Wiley gibi önde gelen yayıncılara ait binlerce e-kitap,
• CHOICE Dergisi’nin Seçkin Akademik Başlıklar Listesi’nde yer alan 1.300’den fazla e-kitap bulunmaktadır.

01.06.2019
İntihal.net İntihal.net: İntihal yapmak başkasının yayınını kurallara ve etiğe aykırı şekilde almak ve kullanmaktır. İntihal yapıldığında çalışmanın özgünlüğü bozulur. İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. İntihal.Net'in Türkiye'de yayın yapan dergilerin %90'ından fazlasını ve on binlerce basılı kitabın kapsar. intihal.net 'i kullanmak isteyen akademisyenler için gereken şifre Kütüphane tarafından sağlanmaktadır. Programı kullanmak isteyenlerin  kutuph@adu.edu.tr adresine isim, soyisim ve kurum e-posta adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

Denetlediği İntihal Türleri
Çoğaltma Başka birisinin çalışmasını direk alma ve kendi çalışması olarak gösterme.
Kopyalama Bir başka çalışmanın bir kısmını direk kopyalama ve kendi çalışmasına eklemek.
Kopyala ama Değiştir Başka bir kaynaktan kopyaladığı yazıyı küçük değişiklikler ile kendi yazısına ekleme
Mozaik Birden fazla kaynaktan aldığı çalışmaları birleştirmek.
Kendini İntihal Daha önce yaptığı bir çalışmasından kopyalamadır.

31.12.2019
Dentistry and Oral Sciences Source Veri tabanı, diş hekimliği fakülteleri için hazırlanan, bu alandaki tek tam metin veri tabanıdır. Alanındaki tüm konuları detaylı bir şekilde kapsamasının ve zengin indekslemesinin yanı sıra, bu disiplindeki en çok takip edilen akademik dergileri ve kitapları tam metin olarak sunan Dentistry and Oral Sciences Source veri tabanı, bilimsel dergiler için önemli bir skorlama kuruluşu olan Eigenfactor’ün Diş Hekimliği Dergi Sıralaması’nın en güncel versiyonu olan Eigenfactor 2015’teki 12 dergiyi
tam metin ve indeks olarak; 12 dergiyi ise yalnızca indeks olarak içerir.

Dergilerin yanı sıra kitap, monograf ve ticari süreli yayınlar da içeren veri tabanı, Periodontology 2000, Journal of Dental Research, Clinical Oral Implants Research, Journal of Dentistry ve International Endodontic Journal gibi birçok önemli dergiye tam metin erişim sağlar.

01.06.2019