ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Deneme Amaçlı Veri Tabanları

Veri Tabanı Adı Açıklamalar Erişim Bitiş Tarihi
De Gruyter Dergi Koleksiyonu
Mimarlık, sanat, kimya, mühendislik, matematik, tıp, müzik gibi pek çok alanı kapsayan veritabanıdır. 900’ün üzerinde dergiyi kapsan bunlardan 785 dergi İngilizce olarak yayınlanmaktadır.
31.05.2018
Rosetta Stone Online Dil Eğitim Veri Tabanı
Dünyanın en çok tercih edilen online dil eğitim aracı Rosetta Stone, başarısı kanıtlı Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000’den fazla okula, 12,000’in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir ve artık her yerden ve her zaman erişim imkanı sunmaktadır. Ayrıca, mobil uygulama ile de kullanılabilmektedir. Konuşma, yazma, okuma ve anlama yeteneklerini doğal bir şekilde öğreten Rosetta Stone ile ezber ve çeviri zorunluluğu ortadan kalmaktadır.
İçerdiği 30 dil: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya Dili, Farsça, Filipin Dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İrlanda Dili, İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Urduca, Türkçe, Vietnam Dili ve Yunanca’dır.
Erişim için kayıt yaparken kurumsal e-posta (@adu.edu.tr, @stu.adu.edu.tr) adreslerinin kullanılması gerekmektedir.
15.03.2018
NANO Online
Bu veritabanı Nano teknolojiyle bağlantılı tüm alanlardaki - fizik, kimya, mühendislik, malzeme bilimleri ve  tıp gibi - araştırma sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir üründür. Veritabanındaki bilgi ve icerik De Gruyter tarafından Nano teknoloji alanında yayımlanmış dergi makalelerinden ve kitaplardan gelmekte olup ayrıca diğer yayınevleri tarafından basılan dergilerde yayımlanan makalelerden alınan bilgilerle de desteklenmiş ve zenginleştirilmistir. Veritabanı oluşturulurken Amerikadaki MIT ve Kaliforniya Teknoloji Enstitusu ile Almanyadaki Max Planck Enstitüsü gibi çok önemli kurumlardan gelen alanında uzman editör ve yazarlarla çalışılmıştır
31.05.2018
IUPAC Standards Online
IUPAC  kimya alanındaki bilim insanları, patent avukatları, toksikologlar, çevre bilimciler, mevzuatla ilgilenenler vb. için uluslararası düzeyde bağlayıcı olan standartları belirlemekten sorumlu organizasyondur. “Standartlar” ise kisaca terimler, standart değerler, yöntemler, bileşim ve malzemeleri adlandırmadaki kurallar, periyodik tablodaki elementlerin isim ve özellikleri ve benzeri pek çok tanımdır.
IUPAC Standards Online 1960’dan beri IUPAC kurumunun Pure and Applied Chemistry adli resmi dergisinde yayimlanmis standardlari toplayarak bir araya getiren, bu standardlara  erisimi kolaylastiran ve alaninda tek olma ozelligi gosteren bir veritabanidir. Veritabaninin sundugu arama butonu yardimiyla 12 farkli kriterde arama yapilip, arama sonuclari 6 farkli kategoride filtrelenerek daraltabilir. Veritabani ayrica konulari 17 ana konu kategoriye, ana kategorinin altinda da 172 yardimci kategoriye ayirarak kolay arama yapma imkani sunmaktadir.
31.05.2018
WBIS Online – Turk ve Arap İslam Arşivleri
WBIS Online kisaca bilimden sanata, politikadan kulture  kadar toplumdaki her siniftan, meslekten, gruptan insanlar hakkinda  cok kapsamli ve genis capli bilgi sunan biyografik bir veritabanidir. Bu veritabani Turk, Ingiliz, Hint, Amerikan gibi yaklasik 50 tane arsivin bir araya getirilmesiyle olusmus olup toplamda 6 milyondan fazla insan hakkinda bilgi icermektedir. Veritabani sadece hakemli original kaynaklardan bilgiler icermekte olup ozellikle tarih olmak uzere  edebiyat, sosyoloji, classical studies gibi alanlarda calismalar yapan arastirmacilar icin cok yararli bir kaynaktir. WBIS Online icindeki arsivlerden Arab-Islam arsivi 376 kaynaktan 152,000 kisi hakkinda 200,000 den fazla makale icermekte olup Turk arsivi de 157 kaynaktan 89,000 kisi hakkinda 127,000 makale icermektedir.
31.05.2018
Natural Medicines
Dunya Saglik Orgutu (WHO) dunyanin en kapsamli ve iyi bitkisel ilac veritabani olarak tanimlamistir. Veritabaninda 1400+ askin dogal bitkisel ilac, 93,000’I askin ticari vitamin ve gida takviyesi hakkinda dozaj, yan etki, kullanim alani ve ilac etkilesimleri bilgileri verilmistir. Ayrica Akupunktur gibi bircok dogal ve geleneksel tedavi yontemi hakinda ayrintili bilgiler bulunmaktadır

30.05.2018

Complete Anatomy

Complete Anatomy dünyanın en gerçekçi ve ayrıntılı anatomik veritabanıdır. Tamamı 3-D olarak görselleştirilmiş bu veritabanında vücuttaki tüm sistemler en ayrıntılı olarak işlenmiştir. Farklı işlevselliği ve ultra gerçekçi görüntü dosyaları ile  benzer ürünlerden ayrılan bu veritabanı hakkındaki video’yu  https://vimeo.com/213643665/cf77bb4935 adresinde görebilirsiniz.
Lisans düzeyinde komple bir anatomi dersini de içermektedir. Yükledikten sonra, sağdaki Library butonundan giriniz. Üstteki Group butonunda Sistemik ve Bölgesel Anatomi yaklaşımlarıyla hazırlanmış Anatomi Dersi Lecture'larını görebilirsiniz.
Kullanıcı adı:  AdnanMenderes@3D4Medical.com        Şifre: 3D4Medical
31.05.2018
Turcademy
Turcademy, Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur.  İlk aşamada yaklaşık 2.000 e-kitap ile erişime açılmıştır. Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Davranış Bilimleri, Bilim, Teknoloji ve Tıp ve daha pek çok konuyu kapsamaktadır.

11.06.2018

Video LMS (Eğitim Yönetim Sistemi)

VideoLMS kendi içinde toplam süresi 700 saat olan 11.000 adet TÜRKÇE Video ders içeriği barındıran bir Eğitim Yönetim Sistemi’dir. 2017 yılı başında 6.900 adet olan video ders içeriği yıl içinde %60 oranında artmıştır. Hem EYS (LMS) Eğitim Yönetim Sistemi hem de her konuda video ders içerikleri tamamen Türkçe olarak üretilmektedir. İçeriklerin hiçbiri yabancı dilden çeviri yada altyazılı değildir.
İçerik: Kişisel Gelişim Eğitim Videoları, Kurumsal Gelişim Eğitim Videoları, Adobe Yazılımları Eğitim Videoları, Görsel Tasarım ve Modelleme Eğitim Videoları, Microsoft Yazılımları Eğitim Videoları, Mühendislik ve Mimarlık Eğitim Videoları
Mail uzantısı  @adu.edu.tr ve @stu.adu.edu.tr olan tüm personel ve öğrencileriniz giriş yapabilir. Kayıt ol işleminden sonra mail adreslerine gelen şifreyi girerek videolar ücretsiz olarak izlenebilir.
31.12.2018