Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan Engelli Dostu Kütüphanesi

Deneme Amaçlı Veri Tabanları

 

ProQuest Central

ProQuest Central içerisinde 47 adet veritabanı bulunmaktadır. İçerikte toplamda 25.000 dergi yer almaktadır. Dergilerin yanı sıra, Pazar Araştırma Raporları, Hammadde Raporları, Şirket Raporları, Gazeteler, Working Papers gibi birçok farklı türde kaynak yer almaktadır.

 

-          ProQuest Central ile The Lancet,The New England Journal of Medicine ,  Nature, BMJ, MIT Sloan Management Review, Foreign Affairs, Journal of Marriage and Family, ve  Journal of Business Ethics gibi her alanın en önemli bilimsel dergisine tam metin erişim sağlanmaktadır. İçerikte 25.000 adet Bilimsel Dergi bulunmaktadır. Her yıl içeriğe 1000 den fazla dergi eklenmektedir.

-          ProQuest Central ile the New York Times, Wall Street Journal, Washington Post, Chicago Tribune, Financial Times, Le Monde, ve The Guardian gibi gazetelerinde içerisinde olduğu 2.300 uluslararası gazetenin güncel sayılarına tam metin erişim sağlanmaktadır.

-          ProQuest Central içerisinde sadece Bilimsel ve Ticari dergiler değil bunun yanında özellikle İşletme ve Ekonomi bölümlerinin  fayda sağlayabileceği BMI Research, Economist Intelligence Unit (EIU), Oxford Analytica, Oxford Economics, and Experian reports gibi Pazar Araştırma Raporları, Şirket Raporları, Hammadde Raporları yer almaktadır. Ayrıca arXiv.org, NBER, RePEc, INSEAD, ve  OECD den 2 milyonun üzerinde working papers içermektedir.

10.11.2023

 İdealonline Veritabanları

 İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı: “İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır. Kapsamında 1200 den fazla dergiye tam metin erişilmektedir.

 

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkortsan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

 İdealonline Tıp-Sağlık Bilimleri Veri Tabanı: “İdealonline”, Tıp kitaplarını bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır. 505 Adet Türkçe tıp dergisine erişim sağlamaktadır.

 

 İdealonline Din Bilimleri Veri Tabanı:”İdealonline”, Din Bilimleri alan kitaplarını bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır. 1500 Din kitabına erişim sağlamaktadır

 31.12.2023

CABI Yayınevinin e-Kitap ve diğer veritabanları

CABI, Tarım - Ziraat - Hayvancılık  - Veterinerlik - Ormancılık - Beslenme - Tıp ve Çevre ve Uygulamalı Yaşam Bilimleri alanlarında yayın üreten Dünyadaki en önemli yayıncılardan biridir.

 

*CABI e-kitaplar :  Ziraat, Uluslararası Gelişme, Hayvan Bilimi ve Veterinerlik, Çevre Bilimleri, İnsan, Gıda ve Beslenme Bilimleri, Bitki Bilimleri ve Bahçecilik, Ormancılık alanlarındaki kitapları içerir.

02.11.2023

 

 

 

Muteferriqa - Osmanlı Türkçesi Keşif Portalı

7 milyon sayfalık içerik ve 660.000 görsel içinden araştırma imkânı sunan Osmanlı Türkçesi keşif portalı Muteferriqa veritabanı; Osmanlı Türkçesi matbu 35.000'e yakın kitap ve 1.470 başlık süreli yayın içerisinde tam metin arama dâhil çok yönlü keşif olanakları sunar.

Osmanlı ve Türkiye çalışmalarında çığır açan Muteferriqa, modern ve kullanışlı Web arayüzü sayesinde bugüne kadar Osmanlıca basılmış kitapların ve süreli yayınların büyük bir çoğunluğunun yer aldığı içeriğinin milyonlarca sayfasında saniyeler içinde görsel ve metinsel keşif yapmanızı sağlar.

 Tamamen Türkiye'de geliştirilen Muteferriqa, yalnız sosyal bilimler değil, Osmanlı ve Türkiye çalışmalarına ilgili bütün alanlardan öğrenci, araştırmacı ve eğitmenlerin kullanabileceği evrensel bir kaynaktır.

Ayrıntılı Bilgi: https://www.muteferriqa.com/

30.09.2023

Legal Online Veri Tabanı

Legal Online Veri Tabanı: Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.
Online kütüphane ile
;  telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (500 +) ve 14 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (750 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.
Site Kullanım Klavuzu : 
https://legalonline.com.tr/klavuz-online-kutuphane.pdf

Legalbank ile;  içtihata (3.000.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.)  mevzuata (47.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (40.000 +) , tezlere (12.900 + ) dilekçe ve belgelere (3000 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.
Site Kullanım Klavuzu : https://legalonline.com.tr/klavuz-legalbank.pdf

02.12.2023

Academindex Veritabanı

Academindex; fen, sağlık ve sosyal blimler alanlarında dünyanın farklı coğrafyalarında yayınlanan nitelikli bilimsel dergilerin tarandığı uluslararası bir indeks; yaklaşık 8 bin dergi ve 7 milyondan fazla makalede konu, anahtar kelime, yazar, atıf ve kaynakça araması yapılabilen güncel bir veritabanıdır. Tıp, diş hekimliği, hemşirelik, eczacılık, veterinerlik gibi sağlık alanlarında 1880 dergi ve 2 milyondan fazla makale yer almaktadır. Mühendislik, bilgisayar, teknoloji, matematik, fizik, kimya, biyoloji başta olmak üzere fen bilimleri alanlarında 2126 dergi ve 2 milyondan fazla makale içeren Academindex’te dil, edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe, sosyoloji, psikoloji, uluslararası ilişkiler, eğitim, turizm, sanat, arkeoloji, antropoloji, din bilimleri vb. sosyal bilimler alanlarında ise 3907 dergi ve 3 milyondan fazla makale bulunmaktadır. Kullanıcılarına dergi, makale, konu, yazar ve atıf arama seçeneklerinin yanında arama sonucunda tespit edilen makaleler için sistem üzerinden bireysel makale arşivi oluşturma gibi çeşitli kolaylıklar sunulmaktadır

17.12.2023

Akademisyen Online Veritabanı 

Veritabanı, sağlık bilimleri ve tıp başta olmak üzere tüm akademik bilim alanlarında 2500’ü aşan kitap sayısı ve 27.000’i aşan kitap bölümlerinin yer aldığı bir e-kitap platformudur.   Veritabanı içeriği tamamen lisanslı olup başka platformlarda yer almamaktadır.

Not: Deneme erişimi süresince @adu.edu.tr veya @stu.adu.edu.tr uzantılı e-mail adresleri ile kayıt olup, e-mail aktivasyonu kapsamında kayıtlı e-mail hesabına gelen linki onayladıktan sonra veritabanına giriş yaparak kurum IP adresleri üzerinden sınırsız erişim sağlanmaktadır.

30.11.2023